We are fifteen

Worldwide nonstop stream of around 168 performances over 84 hours, from 12:00, 14 Feb 2019 until 23:59:59 17 Feb 2019 (UTC, please click for your local times).

Celebrating 15 years of the live coding community, first formed at the Changing Grammars symposium, 14th February 2004. We wrote this shortly after. Now there are bazillions of live coding environments and a thriving worldwide community of practice.

You’ll be able to watch the stream here: http://youtube.com/eulerroom/live/

There might still be one or two slots left, if you’d like to play please join the #toplap15 channel on talk.lurk.org.

Line-up

Thu 12:00 Bruce Lane, Nice, France @batchass
Thu 12:30 Heavy Lifting, Sheffield @abelstaites
Thu 13:00 The Duchess of Turing, Burntwood  
Thu 13:30 Changing Grammars, Düsseldorf @yaxu
Thu 14:00 ” ” “  
Thu 14:30 uiae, Newcastle upon Tyne @uiae
Thu 15:00 Joanne, Leeds @joannnne
Thu 15:30 Shelly Knotts, Newcastle upon Tyne
Thu 16:00 Steven Yi, Rochester, NY, USA  
Thu 16:30 voodoochild, Valdivia, Chile  
Thu 17:00 Crash Server, Strasbourg, France
Thu 17:30 Merristasis, Rennes, France @Merristasis
Thu 18:00 b1tdreamer – LiveCodeMad, Lebanon @b1tdreamer
Thu 18:30 anomia – LiveCodeMad, Madrid
Thu 19:00 Diego Dorado, Barcelona @diegodorado
Thu 19:30 TOPLAP Barcelona, Barcelona
Thu 20:00 ” ” “ @rcasamajo
Thu 20:30 ” ” “ @linalab
Thu 21:00 ” ” “ @livesynth
Thu 21:30 Electret, London @electret_
Thu 22:00 Olbos , Rome  
Thu 22:30 furenku, Mexico City @furenku
Thu 23:00 beise, Berlin @elbeise
Thu 23:30 – free slot –  
Fri 00:00 – free slot –  
Fri 00:30 Zach Krall, Brooklyn, NY @zachkrall
Fri 01:00 – free slot –  
Fri 01:30 – free slot –  
Fri 02:00 chr15m, Western Australia @mccrmx
Fri 02:30 – free slot –  
Fri 03:00 – free slot – @RGGTRN
Fri 03:30 M.A.G ruidosas, Medellín
Fri 04:00 Elihu Garrett, São Paulo, Brazil @Mr_Auk
Fri 04:30 Tavo, Toluca, México @vjtavo
Fri 05:00 Yancy Way, Seattle @echophons
Fri 05:30 Hernani Villaseñor, Mexico City
Fri 06:00 Melody Loveless, Brooklyn, NY
Fri 06:30 FabiloKo, Quito, Ecuador @fabiloko
Fri 07:00 Joana Chicau, Rotterdam @BChicau
Fri 07:30 Koltes, Paris, France
Fri 08:00 Tadklimp / Thomas Chousos, Berlin @tadklimp
Fri 08:30 Ethan Crawford, Perth, Western Australia
Fri 09:00 Matthew Yee-King, London, Europe @myeeking
Fri 09:30 tedthetrumpet, Glasgow, Scotland
Fri 10:00 Alexandre rANGEL, Brasília, Brazil
Fri 10:30 Nesso, Rome, IT  
Fri 11:00 Messica Arson, I’ll be in the Domican Republic that day but typically New York
Fri 11:30 Codenobi & Wookie, Albany, USA & Melbourne, Australia  
Fri 12:00 ccrraaiigg, Amsterdam @ccrraaiigg
Fri 12:30 josecaos, Mexico city @Ill_Slide
Fri 13:00 Repl Electric, Bath, UK
Fri 13:30 peb, UK @p38peb
Fri 14:00 hmurd, UK
Fri 14:30 “+777000”, UK  
Fri 15:00 Deep Vain, UK  
Fri 15:30 Digital Selves, UK  
Fri 16:00 London, UK  
Fri 16:30 Networked Imagination Laboratory, Hamilton
Fri 17:00 ” ” “  
Fri 17:30 ” ” “  
Fri 18:00 ” ” “  
Fri 18:30 ” ” “  
Fri 19:00 ” ” “  
Fri 19:30 ” ” “  
Fri 20:00 Goldsmiths, London, UK @evanraskob
Fri 20:30 ” ” “ @LilData
Fri 21:00 ” ” “ @deer_ful
Fri 21:30 LiveCodeRVA,  
Fri 22:00 ” ” “ @livecodeRVA
Fri 22:30 ” ” “  
Fri 23:00 ” ” “  
Fri 23:30 CLiC – Iris // Carla + Uma + cancan, Argentina  
Sat 00:00 CLiC – Kern3ll.Pan1c! + malabia, Argentina  
Sat 00:30 CLiC – Re-Hub Techno (VladRainbow) + cancan, Argentina  
Sat 01:00 CLiC – munshkr + manoloide, Argentina
Sat 01:30 CLiC – c0d3 p03try (flordefuego + rapo), Argentina
Sat 02:00 CLiC – torotumbo + librenauta, Argentina @librenauta
Sat 02:30 CLiC – oblinof + flordefuego, Argentina  
Sat 03:00 CLiC – Colectivo de Live Coders, Argentina  
Sat 03:30 RGGTRN, Mexico and Canada @RGGTRN
Sat 04:00 ” ” “  
Sat 04:30 Kindohm, Chaska, USA @kindohm
Sat 05:00 xinniw, Ann Arbor, MI @xinniw
Sat 05:30 Lenny Foret, Miami, FL, USA  
Sat 06:00 Yotzin Querrá, Ciudad de México @LaYotzin
Sat 06:30 syncn, Tokyo, Japan  
Sat 07:00 Naoki Nomoto, Tokyo, Japan @reprimande
Sat 07:30 Tomás Raposo, London, UK
Sat 08:00 electric lump, London, UK @largemacs
Sat 08:30 aaafop, Cardiff, Wales @DaveParr
Sat 09:00 Eric Fairbanks, Boston, MA (USA)
Sat 09:30 Shihpin, Taiwan @ShihpinL
Sat 10:00 Gil Fuser, Sao Paulo, Brazil @gilfuser
Sat 10:30 Alexandra Cardenas , Berlin, Germany
Sat 11:00 monekeer, Moscow  
Sat 11:30 Can, London,UK @vouhardy
Sat 12:00 Lizzie, London, UK
Sat 12:30 stretch__beatz, Sheffield, UK @stretchyboy
Sat 13:00 moxus, Tokyo, Japan @moxus
Sat 13:30 Michele Samarotto & Daniel Kurosch Höpfner, Karlsruhe, Germany  
Sat 14:00 cappel:nord, Karlsruhe, Germany @cappelnord
Sat 14:30 redFrik, Berlin,Germany @redFrik
Sat 15:00 Noisk8, Medellín, Colombia @Noisk8
Sat 15:30 Johannes Knop, Berlin,Germany
Sat 16:00 robert munro, London
Sat 16:30 eerieear (e_e), Argentina @SebZabs
Sat 17:00 byte.observer, Edmonton,Canada  
Sat 17:30 Xylantha, Pittsburgh, PA, US  
Sat 18:00 Thorsten Sideb0ard, San Francisco @sideb0ard
Sat 18:30 Nicola Pisanti, Turin, Italy @npisanti
Sat 19:00 th4, Lyon, France @th4music
Sat 19:30 *shrugs*, from home @L23MN
Sat 20:00 Dago Sondervan, Antwerp, Belgium @Sondervan1
Sat 20:30 acoustic devices, Antwerp, Belgium  
Sat 21:00 Glasgow Algorave, Glasgow, Scotland
Sat 21:30 ” ” “  
Sat 22:00 hellocatfood, Birmingham, UK
Sat 22:30 A.E., Munich, Germany  
Sat 23:00 CAD94, Munich, Germany  
Sat 23:30 Coding the Party 2 (Istanbul), Istanbul, Turkey  
Sun 00:00 ” ” “  
Sun 00:30 bgold, St Paul, MN, US  
Sun 01:00 djalgoritmo, Brasília, Brazil @joenio
Sun 01:30 juan pablo riaño, bogotá  
Sun 02:00 rafael puyana & alvaro obyrne, bogotá  
Sun 02:30 laura zapata & sebastian avila, bogotá  
Sun 03:00 andr o meda & rafael diaz, bogotá  
Sun 03:30 m0h4n, bogotá  
Sun 04:00 Mister Bomb, Queens, NYC @mrbombmusic
Sun 04:30 Sense, Melbourne Australia @sense_amr
Sun 05:00 17.2m, Madison, WI, US @17point2m
Sun 05:30 v0id function, Mexico
Sun 06:00 visual music, worcester us, Amsterdam nl @gibber_cc
KessonDalef
Sun 06:30 ” ” “
Sun 07:00 Jack Purvis , Wellington, New Zealand
Sun 07:30 sonologico, Amsterdam @sonologico
Sun 08:00 Forbid, Oakland, CA, USA
Sun 08:30 qantuum, Nice, France  
Sun 09:00 Guiot, Turin, Italy @mxmxyzggggg
Sun 09:30 Yohen, Nagoya,Japan @mtprince9
Sun 10:00 Giovanni, Brescia, IT  
Sun 10:30 Hlölli (Hlöðver Sigurðsson), Berlin, DE @hlolli
Sun 11:00 d0x10, Finland  
Sun 11:30 != [CNDSD + Ivan Abreu], Mexico City @cndsd_
Sun 12:00 Atsushi Tadokoro, Tokyo, Japan @tadokoro
Sun 12:30 Antharia Jack, Lyon, France
Sun 13:00 Filippo Guida, Berlin, Germany
Sun 13:30 aucotsi, Gothenburg, Sweden @aucotsi
Sun 14:00 NorthWoods, Arlington VA USA  
Sun 14:30 codepage, Aalborg,Denmark  
Sun 15:00 Sounds like soup, Amsterdam  
Sun 15:30 ” ” “  
Sun 16:00 Iannis Zannos, Corfu  
Sun 16:30 santiago beta (Algo0ritmos), Medellín-colombia
Sun 17:00 David Crowley, Medellín-colombia
Sun 17:30 Thor Magnusson, Brighton
Sun 18:00 kolektiv punctum, Prague  
Sun 18:30 ” ” “  
Sun 19:00 ” ” “  
Sun 19:30 ” ” “  
Sun 20:00 ” ” “  
Sun 20:30 ” ” “  
Sun 21:00 ” ” “  
Sun 21:30 Graham Dunning, London
Sun 22:00 Dsm0, St. Paul MN  
Sun 22:30 Pittsburgh live code block, Pittsburgh
Sun 23:00 ” ” “ @spednar
Sun 23:30 ” ” “ @morgoozey

Leave a Reply

Leave a Reply

  Subscribe  
Notify of